Mamy to! W miniony weekend 21-23 kwietnia, odbył się kurs Klasyfokatora OWU alpak. Mamy pierwszą w Polsce drużynę osób, które na zlecenie Stowarzyszenia Hodowców Alpak i Lam oraz na potrzeby prowadzenia Ksiąg Hodowlanych będą dokonywały oceny wartości hodowlanej zgłaszanych i wpisywanych zwierząt.
W czerwcu ubiegłego roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał dwie decyzje (51/2022, 52/2022) upoważniające SHAiL do prowadzenia Ksiąg Hodowlanych alpak obu ras, a Rozporządzenie z września ub.r. wskazuje SHAiL jako podmiot dokonujący Oceny Wartości Użytkowej ras suri i huacaya.
Księgi hodowlane zgodnie z Ustawa-z-dnia-10-grudnia-2020-r.-o-organizacji-hodowli-i-rozrodzie-zwierzat-gospodarskich.pdfmogą być prowadzone tylko jedne dla danej rasy. Te prowadzone przez SHAiL to JEDYNE zgodne z obowiązującym w Polsce prawem i jedyne honorowane we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Dodatkowo wspomnieć należy, iż jedynym obowiązującym Wzorcem Rasy Huacaya oraz Wzorcem Rasy Suri są te zamieszczone na www.shail.pl w zakładce “Ocena Wartości Użytkowej”.

https://shail.pl/wp-content/uploads/2023/04/Wzorzec-huacaya.pdf

https://shail.pl/wp-content/uploads/2023/04/Wzorzec-suri.pdf

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Skip to content