Zooterapia

UŻYTKOWOŚĆ ALPAK I LAM W TURYSTYCE I TERAPII

Alpaki i Lamy od momentu ich udomowienia były wykorzystywane przez człowieka, już Inkowie zaczęli użytkować lamy jako zwierzęta juczne ( transportowe ) ze względu na ich wielkość a alpaki jako zwierzęta produkujące luksusowe runo ze względu na wielkość w mniejszej mierze jako zwierzęta transportowe. Dziś alpaki jak i lamy zamieszkują większość kontynentów jako zwierzęta hodowlane wykorzystywane wielotorowo począwszy od produkcji runa aż po zwierzęta towarzyszące i uczestniczące w animaloterapii.
W Polsce alpaki i lamy pojawiły się w prywatnych hodowlach w 2004 roku i od samego początku zauważono jak wielki potencjał drzemie w tych pięknych zwierzętach.
Dziś oba gatunki pojawiają się w gospodarstwach agroturystycznych, zagrodach edukacyjnych, mini zoo, widujemy również alpaki rzadziej lamy przy hotelach, pensjonatach itp. miejscach jako zwierzęta które mają przyciągnąć klienta.

Turystyka

Coraz większym powodzeniem cieszy się aktywna turystyka i do tej roli jak najbardziej nadają się oba omawiane gatunki. Alpaki jak i lamy są pozbawione agresji w stosunku do człowieka są zwierzętami bardzo ciekawskimi ale jednocześnie zaliczane są do zwierząt uciekających bojaźliwych. A więc wykorzystanie ich w turystyce wymaga odpowiedniego przygotowania zwierząt obu gatunków. Na zachodzie Europy ale również coraz częściej w Polsce w gospodarstwach agroturystycznych są wykorzystywane do spacerów z turystami. Na krótkich spacerach mogą to być alpaki jak i lamy. Na długich dystansach lepiej sprawdzą się lamy. W krajach zachodnich bardzo modny jest lamo-treking nawet kilku dniowe wyjścia w teren poza gospodarstwa gdzie lamy są juczone i niosą ekwipunek potrzebny turystom. W projekcie Ministerstwa Rolnictwa jest obecnie pro-cedowany program Gospodarstw Opiekuńczych to kolejna szansa dla naszych zwierząt które nie posiadając zachowań agresywnych mogą jak najbardziej być wykorzystane do zajęć z seniorami po odpowiednim przygotowaniu zwierząt jak i infrastruktury gospodarstwa opiekuńczego.

Terapia

Alpaki to zwierzęta bardzo często wykorzystywane w trakcie zajęć terapeutycznych rzadziej lub prawie wcale nie wykorzystuje się w tym celu lam ( wielkość zwierzęcia ). Osoby które zajmują się prowadzeniem zajęć terapeutycznych muszą spełniać odpowiednie wymagania które są określone przepisami prawa a zwierzęta muszą być odpowiednio wyselekcjonowane ze stada i przeszkolone należy pamiętać że nie wszystkie alpaki mają odpowiednie predyspozycje do takiej pracy co jest spowodowane warunkami osobniczymi danej alpaki. Do zajęć terapeutycznych nie wolno wykorzystywać zwierząt chorych czy też z wadami np. krzywica kończyn. Decydując się prowadzenie takich zajęć należy również zwrócić uwagę na kilka aspektów utrudniających taką działalność. Są to między innymi potrzeba odpowiednich szkoleń osoby prowadzącej takie zajęcia, zajęcia muszą być ubezpieczone w większości przypadków konieczność dojazdu ze zwierzakami do placówek co wiąże się z kolei z posiadaniem odpowiedniego samochodu, przyczepy do przewozu zwierząt odpowiednich uprawnień kierowcy, każdorazowego zgłoszenia o przemieszczeniu zwierząt poza siedzibę stada które to obowiązuje od dnia 06.01.2023r o czym mówi Ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt . Ograniczenie czasowe w pracy takich zwierząt nie dłużej niż 2 godziny dziennie .W przypadku dużej ilości zajęć musimy liczyć się z tym że 2 alpaki nie dadzą rady pracować na okrągło a więc musimy mieć więcej zwierząt przygotowanych do pracy. Nie dopuszczalne jest prowadzenie zajęć z jedną alpaką ze względu na to że są to zwierzęta ściśle stadne. Bez względu na to jaki kierunek naszej działalności wybierzemy należy bezwzględnie pamiętać o tym że za wszystko co się wydarzy podczas zajęć czy to w naszej agroturystyce czy podczas zajęć terapeutycznych odpowiada właściciel zwierząt. Często planując czym się zajmiemy myślimy o zwierzętach a pomijamy nasze predyspozycje które są równie ważne jak nie ważniejsze, trzeba bezwzględnie zadać sobie samemu pytanie czy np. praca z osobami niepełnosprawnymi często w stopniu znacznym to praca dla nas czy sam dam radę czy prowadząc agroturystykę , zagrodę edukacyjną to ja w ogóle lubię ludzi czy chcę ich przyjmować i mieć zawsze uśmiechniętą buzię pomimo że dziś mam zły dzień.

Galeria - zooterapia

Skip to content