Lamy

LAMA ANDYJSKA – niedoceniany kuzyn alpaki

Lama Andyjska dawniej Lama (Lama Glama) udomowiony ssak z rodziny wielbłądowatych (camelidae) .

Występowanie – Ameryka Południowa (Boliwia, Ekwador, Chile, Peru, Argentyna) zamieszkują od nizin po wysokie górskie płaskowyże Andów.
Lama jest kuzynem Alpaki, naukowcy uważają również że są potomkami udomowionego Guanako.

W Ameryce południowej użytkowane przede wszystkim jako zwierzęta juczne ale można również pozyskać runo lamy, mięso a odchody po wysuszeniu używane są jako opał.
Lama nie jest zagrożona więc nie podlega ochronie gatunkowej.

Lama uznawana jest w Ameryce Południowej za zwierzę święte według ludów Inkaskich Bóg Urcuchillay miał postać wielobarwnej lamy a same lamy były nazywane “Cichymi Braćmi”

Dziś lamy zyskują swoją popularność na świecie dzięki hodowlom w USA gdzie pierwsze lamy trafiły już w XIX wieku. Obecnie w Stanach Zjednoczonych pogłowie lam to ok. 40.000 szt. Tak w USA jak i Kanadzie oraz częściej w krajach Europy hodowane jako zwierzęta towarzyskie, uczestniczące w terapii, w lamo – trekkingu .

Lama trochę inny behawior niż Alpaka jak podają portale amerykańskie oraz hodowcy jeżeli by porównać obrazowo lamę i alpakę to lama będzie psem a alpaka kotem.
W rzeczywistości są tak delikatne i empatyczne że naukowcy klasyfikują je jako “Charyzmatyczne Mega-fauny” co oznacza tyle że człowiek może je bezpiecznie przytulać.
Reasumując myśląc o użytkowaniu alpak czy też lam do terapii, trekkingu itp. wykorzystaniu tych wielbłądowatych może warto zwrócić uwagę na Lamę Andyjską.

Skip to content